Tito među velikanima u meksičkoj ulici Reforme
Javier Gutiérrez Lozano
Prevod: Jelena Jovanović
Čak i mene, koji sam rođen u glavnom gradu Meksika, iznenadilo je kad sam jednog dana prilikom šetnje naleteo na statuu Josipa Broza Tita usred glavne avenije ove metropole…
Poreklo ove statue je, međutim, misterija za ceo grad. Međutim, skupljajući priče i legende iz meksičkog naroda možemo ispričati ponešto.
Ko je Tito, pitaće se 80 odsto Meksikanaca. „Naravno, to je statua koja se nalazi posle statue Vinstona Čerčila“, odgovoriće polovina stanovnika raskošne zone Polanko u astečkoj prestonici. Međutim, besmisleno je u jednom balkanskom časopisu pisati o tome ko je bio Tito.
Sa dolaskom 60-ih godina i pooštravanjem Hladnog rata između Istoka i Zapada, u borbi za prevlast u svetu osnovan je Pokret nesvrstanih država – onih koje su održavale ravnotežu i nisu učestvovale u pomenutom konfliktu. Poznato je da je prvi skup održan u glavnom gradu Srbije i da se među svima koji su bili zainteresovani za „svrstavanje“ našla i moja zemlja, što je iznedrilo čvršću veza između Meksikanaca i Srba. Srbija je, pored Egipta i Indije, prva od članica pokreta koja je zaslužna za rođenje ovog diplomatskog bratstva. Verujem da se u tome može tražiti poreklo Titove statue u ulici Reforme.
Žao mi je što velika većina Meksikanaca – zbog niskog obrazovanja koje je poznato svakom Meksikancu – ne zna ko je bio Josip Broz. „Tito, onaj iz viceva i izreka?” Tako kažu neki moji zemljaci. A još žalosnije je to što ja, kao predstavnik meksičkog novinarstva u inostranstvu, nesumnjivo poznajem Brozovu biografiju, ali o poreklu ove statue ne znam gotovo ništa.
U ovoj priči tačno je, znali to Meksikanci ili ne, da je istorijska veza između Jugoslavije i naše zemlje neosporna, a ova skulptura je živi primer tome.
Jedno je sigurno – u centru glavne ulice jednog od najvećih gradova na svetu nalazi se statua Josipa Broza, na udaljenom kontinentu u odnosu na zemlju odakle ova ličnost potiče. Strukturu osrednje veličine bez rđavih grafita i dalje posmatra više od trideset miliona ljudi!
Ono što je iznenađujuće je to što se, uprkos izlasku Meksika iz Pokreta nesvrstanih, političkim promenama i modernizaciji sveta, usred ove betonske džungle nalazi Tito, koji je preživeo istorijsko razaranje koje jedan „robotizovan” grad svakodnevno sprovodi.
U mnoštvu betona i desetina miliona ljudi, tamo u gradskoj vrevi oslepljenoj ranijim godinama, stoji Josip Broz kao sladak ožiljak nekadašnjeg bratstva.
Нема коментара:
Постави коментар