POTEZI ZA PAMĆENJE
- ISTORIJU PIŠU ŠAMPIONI
Maja Petričević
Šta bi bilo sa fudbalom bez Hispanske Amerike? Njeni igrači poseduju gotovo polovinu osvojenih zlatnih medalja na Svetskim prvenstvima, od nje su proistekli najbolji fudbaleri ikada, dok je ljubav prema ovom sportu za njene narode je neprikosnovena.
Istorija uspeha hispanskih zemalja na svetskim prvenstvima u fudbalu svedoči o srčanosti i talentu njihovih fudbalera, ali i o tradicionalnom rivalstvu među reprezentacijama ovih zemalja. Šta nam istorija otkriva…
MONTEVIDEO - Zbog iscrpljenosti Evrope nakon pretrpljenih razaranja tokom Prvog Svetskog rata, kao i zbog primetnog razvoja Republike Urugvaj, odlučeno je da se prvo Svetsko prvenstvo u fudbalu odigra u ovoj hispanoameričkoj zemlji 1930. godine. Učestvovalo je 13 zemalja. Nasuprot evropskim favoritima, koji su važili za dosta iskusnije fudbalere, u finale odlaze zemlje La Plate – Urugvaj pobeđuje Argentinu rezultatom 4 - 2 i postaje prvi šampion sveta u fudbalu!
A kao što je ispričano u filmu Dragna Bjelogrlića „Montevideo, Bog te video”, želja i vera u snove odvele su i jugoslovensku reprezentaciju u daleku Južnu Ameriku, pored svih finansijskih teškoća posleratnog oporavka. Reprezentacija sastavljena od mladih igrača, dotadašnjih rivala i kolega u okviru domaćeg fudbala, hrli ka vrhu i osvaja veliko treće mesto. Odjek je neverovatan; među ponosnim Jugoslovenima rađa se slogan koji se danas našao u naslovu Bjelogrlićevog filma. Bronzana medalja je najveći uspeh naše reprezentacije u istoriji ovog sporta.
PORAZ VELIKOG BRAZILA - Na prvenstvima 1934. i 1938. godine, zbog političkih promena i ratova, nijedna hispanoamerička država nije učestvovala. Posle Drugog Svetskog rata, 1950. godine, Brazil organizuje novo Svetsko prvenstvo i ulazi u finale na stadionu Marakani sa „prvim prvakom” - Urugvajem. 175 miliona navijača bili su svedoci jedne od najneverovatnijih utakmica u istoriji. Domaćin, omiljen zbog visoko kvalitetnog fudbala, započinje utakmicu vođstvom od 1 - 0. Novinari i navijači već su slavili pobednika kad je Urugvaj naprasno okrenuo utakmicu u svoju korist završivši je pobedom sa 1:2. Najbolniji poraz velikog Brazila.
PELE - Meksiko je sedište novog Svetskog prvenstva u fudbalu 1970. godine, gde se pojavljuje čuveni Pele u najvećem svetlu. Argentina postaje centar kako novog prvenstva, tako i diktature i političkih problema. Ipak, pobeđuje Holandiju koja igra možda najlepši fudbal u istoriji. U Španiji, 1982. godine, Italija osvaja svoj treći pehar.
NAJSTRASTVENIJI MEČEVI Oporavivši se od strašnog zemljotresa koji odnosi na hiljade života, Meksiko ponovo biva domaćin Prvenstva. Prema mnogim ekspertima, ovo će biti najbolje Svetsko prvenstvo u istoriji! Najstrastveniji i najbolji mečevi ikada odigrani, mnogo preokreta, Butragenjo (Butragueño), Lineker (Lineker) i Platini (Platini) u najveém zanosu, ali naravno, ovo nije bilo ništa drugo do prvenstvo Dijega Armanda Maradone (Diego Armando Maradona). Uvek spominjana i pamćena „Božja ruka” (La mano de Dios) i gol veka koji završava u mreži engleske reprezentacije. Finale se završava rezultatom 3:2, pobedom Argentine, koja je diktirala igru do poslednjeg trenutka, porazivši Nemačku.
OD “KLIMAVOG” POČETKA DO ZLATA - Poslednje „hispansko” prvenstvo jeste prošlogodišnje. Španija stiže u Južnu Afriku kao favorit pored Brazila, Nemačke, Argentine i Engleske. Uprkos „klimavom” početku, Španija je porazila Nemačku, koja se činila nepobedivom i izbacila iz četvrtfinala Dijegovu Argentinu. Postaje novi i poslednji svetski prvak nakon produžetaka golom Inijeste, koji donosi prvu zlatnu medalju Iberijskoj zemlji.
Igrači koji su obeležili istoriju svetskog fudbala
Maja Petričević
Dijego (Diego Armando Maradona, Argentina)
Alfredo di Stefano (Alfredo di Stéfano, Argentina)
Emilijo Butragenjo (Emilio Butragueño, Španija)
Ugo Sanćes (Hugo Sánchez, Meksiko)
Enzo Fraćeskoli (Enzo Francescoli, Urugvaj)
Teofil Kubiljas (Teófilo Cubillas, Peru)
Ubaldo Filjol (Ubaldo Fillol, Argentina)
Gabrijel Omar Batistuta (Gabriel Omar Batistuta, Argentina)
I danas, istoriju nastavljaju… Ćavi (Xavi), Inijesta (Iniesta), Mesi (Messi)… Tri najbolja igrača današnjice.
Ko može bolje?
Aleksandar Ilić
Španija u sportu beleži rezulatate kojima se teško može pohvaliti ijedna zemlja u svetu. Samo tokom 2010. godine, španska reprezentacija je postala evropski i svetski šampion u fudbalu, dok je u košarci osim evropskog i svetskog prvaka ponela i titulu olimpijskog vicešampiona. Španski vaterposliti tada su postali drugi na svetu, dok je rukometna reprezentacija konstantno među najboljima u ovom sportu. Vrhunski rezultati ne izostaju ni u individualnim sportovima - Rafael Nadal je jedan od najboljih tenisera koga je svet ikada video, a značajne uspehe beleže i David Ferer, Huan Karlos Ferero, Fernando Verdasko. Sa rezultatima se ne zaostaje ni u moto sportovima - Fernando Alonso je dvostruki svetski šampion u Formuli 1, kao i Karlos Sainc u reliju.
Real Madrid – „mašina za pravljenje para“
Aleksandar Ilić
U Srbiji samo devet preduzeća ima veće prihode od dva španska fudbalska kluba pojedinačno: Real Madrida i Barselone. Real Maddrid je velika poslovna grupacija ili, prema rečima mnogih, „mašina za pravljenje para“. Fudbaler Ronaldo je kupljen za 94 miliona evra, što je rekord u visini fudbalskih transfera, a već u prvoj godini prodato je 1,2 miliona dresova sa njegovim imenom, dok su ukupni prihodi od prodaje dresova i predmeta sa njegovim imenom ili likom prevazilazili 125 miliiona evra!
Нема коментара:
Постави коментар